Milyen papírokra van szükség, ha igazoltat a vízirendőr?

Vinni vagy nem vinni – ez itt a kérdés . . .

Valóban ez a kérdés? Vagy vannak itt más kérdések is? Ideje tiszta Balaton-vizet önteni a pohárba.

Ahogy a világban minden területen, a hajózásban is számos hit és tévhit kering és terjed szájhagyomány útján. Legyen nálunk hajólevél és képesítés, vizijártassági igazolvány vagy ne legyen? Eredeti kell, vagy elég a másolat is?

Legyen nálunk a kártya formátumú képesítés mellett érvényes orvosi alkalmassági igazolás, vagy nem kell?

 


Most ezeket a kérdéseket igyekszünk tisztázni, kis kitekintéssel a közúti közlekedési szabályokra is. Tesszük mindezt azért, hogy könnyebb legyen eligazodni a jogszabályok útvesztőjében, és megelőzzük az esetleges kellemetlen eljárásokat.


A Rendőrség honlapján olvasható, hogy 2023. január 1-jétől – a rendelkezéseknek megfelelő esetekben – nem minősül jogsértésnek, ha a közúti jármű vezetője nem tartja magánál a jármű vezetésére jogosító vezetői engedélyt, valamint a jármű fogalmi engedélyét.


Most aztán mindenki fellélegzik, hogy végre ezt is elértük, nem kell vinni sem a jogsit sem a forgalmit!


Természetes, hogy azonnal felmerül a kérdés a hajós társadalomban: Ha a közúton nem kell, akkor vajon a vízen mi a helyzet, kell bármilyen vízijártassági engedély?


Megpróbálunk a jogszabályok alapján, de hétköznapi nyelven erre is választ adni.

 

Legyen nálunk eredeti hajólevél és képesítés, vagy ne legyen?


A közlekedés a vízen ugyanúgy szabályozott, mint a közúton, a vízi KRESZ tulajdonképpen a Hajózási Szabályzat, ami általános részt, belvízi részt – azon belül Balaton-i hajózási szabályokat – és számos mellékletet tartalmaz.


A Hajózási Szabályzat előírásai szerint a fedélzeten kell rendelkezésre állni a hajón tartandó okmányok eredeti példányának, és azokat a szabályzat, vagy más előírások alapján az illetékes hatóságok képviselőinek bármely felszólítására be kell mutatni.


A sport- vagy kedvtelési célú kishajó hivatalos okmánya a Hajózási Hatóság által kiállított Hajólevél, így annak eredeti példányát kell a hajón tartani a közlekedés során. Mivel a jogszabályok egyértelműen okmányt jelölnek meg, így a közjegyző által hitelesített (egyébként azonos adattartalmú) másolat nem megfelelő, azt az ellenőrzést végző rendőr nem fogadja el.


Ugyanez a helyzet a hajóvezetői bizonyítvánnyal, köznapi nyelven a „hajós jogsi”-val.


hajózási képesítésekről szóló rendelet szerint a kedvtelési céllal közlekedő hajó vezetőjének (és a hajón képesítéshez kötött feladatokat ellátó személynek) a képesítő okmányának eredeti példányát azon a hajón kell tartani, amelyiket kedvtelési célból vezet, vagy amelyiken képesítéshez kötött feladatot lát el.


A válasz tehát egyértelmű: A belvízi kedvtelési hajózásban egyelőre nincs változás, a hajózás során úgy a hajólevél, mint a képesítés EREDETI PÉLDÁNYÁT A HAJÓN KELL TARTANI.

 

vizirendeszet

 

Legyen nálunk a kártya formátumú képesítés mellett érvényes orvosi igazolás, vagy nem kell?


Abból kell kiindulnunk, hogy jelenleg Magyarországon a hajóvezetés egyik feltétele az egészségügyi alkalmasságról kiállított orvosi igazolás.


Ma még több fajta kedvtelési célú kishajó-vezetői bizonyítvány van forgalomban, és ezek ideig-óráig használhatók is – erre majd egy fejezettel lejjebb visszatérünk.


A régebbi belvízi kedvtelési képesítő okmányok papíralapúak, és azon a vizsgálatot végző orvos a megfelelő helyre ráírhatta az orvosi érvényességet, így azt a tulajdonos bármikor ellenőrizhette.


2014. január 1. óta ilyen okmányokat már nem adnak ki, a hajózási képesítésekről szóló rendelet alapján az ENSZ Európai Gazdasági Bizottság Belvízi Közlekedési Munkacsoportja 40. számú határozatának megfelelő NEMZETKÖZI KEDVTELÉSI CÉLÚ HAJÓVEZETŐI BIZONYÍTVÁNY-t állítanak ki.


A műanyag kártyaformátumú képesítés adattartalma a hajózási képesítésekről szóló rendelet 6. számú mellékletében megtalálható, ebből most csak a „11. Érvényességi idő - Date of Expiry” bejegyzésre térünk ki.


Ebben a 11. pontban az igazolvány kiadásától számított 10 éves érvényességi időtartam szerepel minden esetben. De ez ne tévesszen meg senkit, ez az igazolvány lehetséges abszolút érvényességi ideje, ami azonban két jogszabály együttes alkalmazásától függően változik.


Az egészségügyi alkalmasságról szóló rendelet szerint a kedvtelési célú vízijármű vezetésére jogosító kártyaformátumú képesítő okmány érvényessége az egészségi alkalmassági időtartamtól függ, vagyis el kell menni egy olyan orvoshoz, aki az 1. alkalmassági csoportba tartozó gépjármű-vezetőkre vonatkozó egészségi alkalmassági vizsgálat elvégzésére jogosult (pl. háziorvos). Ha az orvosi vizsgálat eredménye szerint alkalmas a minősítés, erről az orvos meghatározott ideig érvényes igazolást állít ki.


hajózási képesítésekről szóló rendelet alapján a nemzetközi kedvtelési célú hajóvezetői bizonyítvány és a tengeri kedvtelési célú hajóvezetői bizonyítvány a kiállításától számított tíz évig érvényes az egészségi alkalmasság vizsgaközpontnál történő igazolása esetén. Vagyis az orvosi igazolást be kell mutatni a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpontnál, ahol azt bejegyzik a nyilvántartásba, és ez lesz az okmány valódi érvényessége.


Mindezekből következik tehát: Maga a kártya formátumú hajós jogsi csak akkor megfelelő, ha – a rajta lévő érvényességi időn belül – annak tulajdonosa az orvosi igazolással igazolta a hatóságnál az egészségügyi alkalmasságot, ami érvényes.


Ebből következik, hogy az orvosi igazolást nem kell megőrizni és magánál tartani a hajóvezetőnek, mivel azt a hatósági nyilvántartás tartalmazza.

 

Egyáltalán: Meddig érvényes a hajós jogsi?


A kérdést ketté kell választani.


Egyrészt azt kell megvizsgálni, hogy maga az okmány megfelel-e a hatályos jogszabályoknak, azaz formailag érvényes-e?


A 2014. január 1. előtt kiállított belvízi kedvtelési célú kishajó-vezetői képesítő okmányok az egészségi alkalmasság lejáratáig, de legkésőbb 2022. december 31-ig hatályosak.


Vagyis a papír alapú képesítések érvényessége az egészségügyi alkalmasságtól függetlenül lejár 2022. 12. 31-én!


Akinek még ilyen okmánya van, annak ki kell cserélni a vizsgaközpontnál – ennek leírása a linken megtalálható.


A 2014. január 1. után kiállított kártya formátumú képesítés tulajdonosának ellenőriznie kell, hogy a kártya 11. pontja szerint maga az okmány még érvényes-e? Ezt követően az egészségügyi alkalmasságát is ellenőriznie kell. (Ha korábban megjegyezte, vagy lemásolta az orvosi igazolását, akkor abból ellenőrizheti.) A Közlekedési Hatóság honlapján egyszerűen ellenőrizhető a saját okmány esetében az egészségügyi alkalmasság az okmányszám beírásával.


Nem csak a vitorlás szabályokat tanulják meg, hanem ilyen, és ehhez hasonló ismeretekre is szert tehetnek, akik a Hetényi Hajósiskolát felkeresik.


Ez a bejegyzés a 2022. 12. 01-jén hatályos állapotoknak megfelelő tájékoztató, és az ekkor elérhető linkeket és hivatkozásokat tartalmaz – a hitelesség érdekében minden esetben ellenőrizzék a tartalom időszerűségét.


A Hajónapló következő bejegyzéseiben a hajózási jelzésekkel, a hajók éjszakai jelzéseivel, a navigációs fényekkel, Balatoni Hajózási Szabályokkal is találkozhatnak.

 

Lengyel Tibor
Lengyel Tibor – hajós oktató hajózási vizsgabiztos

 

 

https://hetenyihajosiskola.hu/wp-content/themes/yachtsailing