A vitorlás hajó legfontosabb részeinek készségszintű ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonságosan és magabiztosan hajózzunk. A hajózásnak van egy sajátos terminológiája ami azoknak az országoknak a nyelveiből alakult ki, akik a hajózás úttörői voltak, először indultak el a tengereken és óceánokon, hogy meghódítsák a még nem ismert világot!
Aki ezt a sajátos nyelvezetet ismeri mindenhol megérti magát a hajósokkal és be tud kapcsolódni egy hajó személyzetének a tevékenységébe. A "közös nyelv" leginkább a szavak kiejtésében és azok jelentésében érhető tetten nem pedig a leírásukban. Ebben a tanulóinknak szánt anyagban is biztosan található olyan szó, amit valaki másképpen ír le vagy úgy gondolja, hogy ebben a formában nem helyes! Gondoljunk csak a magyar nyelvben vízszintes vitorlarúdnak nevezett baumra, amit csak bumm-ként ismer mindenki, közben pedig írják baum-nak, boom-nak és bum-nak is.
Mivel ezt az anyagot főleg tanulóinknak szánjuk, akik többségében vitorlázni fognak, ezért a yachtok, "nagy hajók", túra hajók vagy ahogyan Magyarországon hivatalosan nevezzük őket vitorlás kishajók legfontosabb fajtáival és azok részeivel fogunk foglalkozni!
VITORLÁS HAJÓK TÍPUSAI:
A magyar szabályozás szerint ezek a hajók maximum 20 méter hosszúak lehetnek és 12 fő befogadására alkalmasak. Elvonatkoztatva a jogszabályoktól a túrahajók, nagy vitorlások alatt azokat értjük, amelyek rendelkeznek felépítménnyel, egy család vagy egy baráti társaság képes vele túrázni, ami lehet akár egy napos vagy akár több hetes is. Típusok szerint léteznek:
Hagyományos túravitorlások:
A régebben épített hajót fából vagy vasból készítették, az újabbakat már rendszerint műanyagból. Jellemzőjük a nehéz, keskeny, "mélyen ülő" test, amin általában hosszú tőkesúly (angol neve: long kiel) található, ami a hajóhossz felén, háromnegyedén fut végig, a kormánylapát szinte a részét képezi, a hátsó végén függ. Vitorlázatuk gaffos vagy bermuda típusú.
A bermuda vitorla háromszögletű, a modern hajótípusok egyik legnépszerűbb fajtája.
A gaffos vitorla négyszögletű, a bermuda vagy háromszög vitorlával ellentétben nem csak első, hátsó és alsó éle van, hanem úgymond egy felső is, amit a “fej”, az alsó baumhoz hasonló vitorlarúd tart. Igazi klasszikusnak számít egy ilyen hajó, amit mindenki megnéz miközben elhalad mellette.
Családi túrahajók:
Ez a típus uralja a piacot. A nagy hajógyártók kivétel nélkül építik ezt a fajtát. Nagyok, kényelmesek és biztonságosak is. A hajó típusa egy, vagy több család, nagyobb baráti társaság minőségi időtöltését hivatottak elősegíteni.
Daysailer-ek:
Könnyű vagy közepes súlyú vitorlás hajók, melyek arra készültek, hogy 1-2 fős legénység is egyszerűen tudjon velük hajózni egy tavon vagy a tenger parti sávjában. Csak le kelljen futni a kikötőbe, gyorsan felszerelni és elkötni, ez a lényegük! Régebben az volt az elterjedt vélemény, hogy a daysailer-ek csak nappalra valók egy pár órás könnyed vitorlázásra, de most már a kategória rajongóinak igényeit figyelembe véve készítenek belőlük nagyobb, kényelmesebb, több luxussal felszerelt kiviteleket is, melyek komolyabb túrákra is alkalmasak. Vitorlázatuk általában egyszerű, tőkesúlyuk a vízterület sajátosságaihoz igazított.
Trailerezhető típusok:
Főleg azok körében elterjedt, akik szeretnek mindig újabb vízterületeket felfedezni és ehhez közúton könnyen szállítani a hajójukat, esetleg egy tavon tartják azt és időnként elhúzzák a tengerhez vagy egyszerűen nem rendelkeznek kikötőhellyel, hanem csak sólyázási lehetőségük van.
A sólyázáshoz egy a hajó súlyához és méretéhez megfelelő autó, egy hajószállító trailer és egy olyan vitorlás kell, amelynek a tőkesúlya vagy a svertje behúzható a hajótestbe. Az autó betolja a trailert a vízbe, a hajóval “ráállnak” és már ki is lehet húzni, utána oda viszik, ahová csak akarják.
Ezek a hajók általában a méretükhöz képest meglepően kényelmesek, az ismert, nagynevű hajógyártó cégeknek mind van ilyen kategóriájú hajójuk. Az utóbbi két évtizedben a lengyel hajógyárak felismerve az igényt erre a típusra elárasztották vele a piacot. Hajóik kitűnőek és árban alatta maradnak a nyugat- Európában gyártottaknak.