Vitorlázás elmélet

Hetényi Hajósiskola vitorlázás elmélet

A képre kattintva megtekintheted,
vagy akár le is töltheted a rajzokkal
és magyarázatokkal ellátott pdf tankönyvet, amely a Hetényi Hajósiskola vitorlás vizsga tananyag részét képezi:

Szélkör

szélkör

Oldalak / irányok

A vitorlázás alapjai: általában nem használjuk a JOBB és BAL kifejezést, helyette a vitorlásnak (vagy bárminek) szél felőli (LUV),
és szél alatti (LEE) oldala van, és ha szél felé haladunk, akkor élesedünk, vagy a széltől eltávolodunk,
akkor ejtünk.

szélirány

Ha a vitorlás hajó a jobb oldala felől kapja a szelet(a jobb oldala a szél felőli oldal), akkor jobb csapáson haladunk, ha a bal oldal felől, akkor bal csapáson. Így a az ismert menetirányok a teljes 360°-ot lefedik, felrajzolhatjuk a szélkört.

jobbcsapás balcsapás

Fordulás

A vitorla átkerül az egyik oldalról a másikra, megtörténik a csapásváltás. A forduló mindig élesedéssel kezdődik szélbeállásig, majd ejtéssel az új menetirány felvételével fejeződik be.

Fordulás balcsapásról jobbcsapásra félszélben

Fordulás jobbcsapásról balcsapásra félszélben

Fordulás balcsapásról jobbcsapásra negyedszélben

szélbe állás

Fordulás jobbcsapásról balcsapásra negyedszélben

VITORLÁZÁS ELMÉLET
II.

Mi a halzolás, avagy perdülés

Az alapvető vitorlás tudás egyik fontos eleme a halzolás, amelyet háromnegyed szélből vagy pedig hátszélből indítunk. Lassan behúzzuk a baum-ot, hogy ne csapódjon nagyot egyik oldalról a másikra, megejtjük a hajót és megtörténik a csapásváltás. Halzolásnál a fordulással ellentétben nem a hajó orrát vezetjük át a széltengelyen, hanem a farát.

irány

Halzolás balcsapásról jobbcsapásra háromnegyed szélben

Halzolás, vagy perdülés

A halzolást háromnegyed szélből vagy pedig hátszélből indítjuk. Lassan behúzzuk a baum-ot, hogy ne csapódjon nagyot egyik oldalról a másikra, megejtjük a hajót és megtörténik a csapásváltás. Halzolásnál a fordulással ellentétben nem a hajó orrát vezetjük át a széltengelyen, hanem a farát.

irány

Halzolás jobbcsapásról balcsapásra háromnegyed szélben

széltengely

Vízből mentés Q fordulóval

Ezt a mentés típust akkor használjuk ha háromnegyedszélben vagy pedig hátszélben haladva esik be valaki a fedélzetről a vízbe. Ebben az esetben a hajós eltávolodik 2-3 hajóhosszt a mentendő személytől, felélesedünk és végrehajtunk egy fordulást, majd negyedszélben a személy mellé vitorlázunk és a vitorlákat kilobogtatva megállunk mellette.

irány

Vízből mentés Q fordulóval jobbcsapásról balcsapásra

Vízből mentés Q fordulóval

Ezt a mentés típust akkor használjuk ha háromnegyedszélben vagy pedig hátszélben haladva esik be valaki a fedélzetről a vízbe. Eltávolodunk 2-3 hajóhosszt a mentendő személytől, felélesedünk és végrehajtunk egy fordulást, majd negyedszélben a személy mellé vitorlázunk és a vitorlákat kilobogtatva megállunk mellette.

irány

Vízből mentés Q fordulóval balcsapásról jobbcsapásra

Vízből mentés halzolással

Halzolással akkor hajtjuk végre a mentést ha negyed vagy pedig fél szélben vitorlázunk a vízbe esés pillanatában. Amennyiben fél szélben vagyunk felélesedünk negyedszélbe, ha alapból is abban haladunk, akkor maradunk és elhajózunk a mentendő személytől 3-4 hajóhossznyira. Tesszük ezt a szélerősségtől függően, hogy kellő teret nyerjünk a halzoláshoz. Miután megfelelő távolságra elhaladtunk megejtjük a hajót háromnegyed vagy pedig hátszélbe és amint ez megvan meg is halzoljuk. Miután csapást váltottunk és leértünk a személy szél alatti oldalára felélesedünk negyedszélbe, odahajózunk a mentendő mellé és a vitorlákat kilobogtatva megállunk mellette.

irány

Vízből mentés halzolással balcsapásról jobbcsapásra

Vízből mentés halzolással

Halzolással akkor hajtjuk végre a mentést ha negyed vagy pedig fél szélben vitorlázunk a vízbe esés pillanatában. Amennyiben fél szélben vagyunk felélesedünk negyedszélbe, ha alapból is abban haladunk, akkor maradunk és elhajózunk a mentendő személytől 3-4 hajóhossznyira. Szabályai: szélerősségtől függően tesszük, hogy kellő teret nyerjünk a halzoláshoz. Miután megfelelő távolságra elhaladtunk megejtjük a hajót háromnegyed vagy pedig hátszélbe és amint ez megvan meg is halzoljuk. Miután csapást váltottunk és leértünk a személy szél alatti oldalára felélesedünk negyedszélbe, odahajózunk a mentendő mellé és a vitorlákat kilobogtatva megállunk mellette.

irány

Vízből mentés halzolással jobbcsapásról balcsapásra