A vitorlázás történelme

A vitorlázás az egyik legszebb sport, amibe rövid időn belül bele lehet szeretni. Egyeseknek az élet részét képezi, mint munkaeszköz tekintenek a hajóra, mások számára pedig igazi kikapcsolódást jelent. Jobb esetben vegyül a két életérzés, és csodás felfedezésekben lehet részünk, akár tavakon, folyókon, akár tengeren vagy óceánon hajózunk. Sok esetben pedig a régi vitorlás hajók iránti szerelem kelti fel a hajózás iránti érdeklődést.

A vitorlázás története:

A rég időkben a Níluson, a tengereken, folyókon és óceánokon való hajózást a vitorlázás tette lehetővé. Minden egyes nemzetnek megvolt a maga fejlesztette vitorlája, mellyel könnyedén szelték át a vizeket.

Az arabok háromszögletű és latin vitorlákkal hajóztak. Ezzel a vitorlázattal a szél felé jól tudtak préselni, ezáltal hatékonyabb volt a haladás. A probléma ezzel a megoldással, hogy nagy legénységet igényelt kezelése.

A kínaiak megoldása a vitorlafelület hatékonyságára még jobban átgondolt volt. Rövid árbócon nagy vitorlafelület, melyet hosszú bambusz latnikkal merevítettek, ezáltal könnyen kezelhető volt kis legénység segítségével is.

A hajó szerkezetét illetően a fa volt a domináns anyag készítéskor. A legstabilabb hajót a polinéz szigetlakók alkották meg. A fő test egy kivájt fatörzs volt, melyet egy támasztótest stabilizált. Ezáltal tudták keresztülszelni az óceánt.

Több száz éven át kísérleteztek a különféle megoldásokkal, mégis a leghatékonyabbnak a kecses klipperek bizonyultak, mely hajókkal főként kereskedelmi tevékenységet folytattak. Klipper (to clip) jelentése: megnyír, levág. Ezen hajóknál a legfontosabb a sebesség volt, mivel áruikkal időben célba kellett érniük, nehogy lekörözze őket vetélytársuk, ezáltal jelentős anyagi haszontól estek volna el.

A korai jachtokat szórakozásra szolgáló hajónak alkották meg a 16. és 17. század környékén Hollandiában, de nem csak e célra használták őket.

Javarészt kereskedelmi és háborús céllal építették őket, hiszen Európától egészen a Távol-Keletig virágzott a gazdaság.

A kisebb jachtok továbbfejlesztésének fő elindítója II. Károly birtokában lévő, 52 láb hosszú, Mary nevű holland jacht volt.

Ezután a versenyzés hódított teret az angoloknál, és 1661-ben megrendezték a királyi család első megmérettetését a vízen, melyen Károly király győzedelmeskedett.

Írország büszkélkedhet az első jacht klubbal, melyet 1720-ban alapítottak, majd 1815-ben az angolok is létrehozták első klubjukat, a The Yacht Club-ot, melyet később átkereszteltek The Royal Club-bá.

Első versenyük 1826. augusztus 10-én volt, melyet azóta is megrendeznek. Egyetlen kivétel a két világháborús időszak volt, mikor eltörölték a regattát.

A vitorlásélet időszakának felemelkedése a világháború utáni időszakra tehető, mellyel egy teljesen újfajta vitorlázás került előtérbe.

Sport és kikapcsolódás.

Milliók fektettek be hajóik építésébe, fejlesztésébe, és sokaknak a túrahajózás, valamint túraversenyzés adta az igazi szabadságot a vizeken.

Felfedezték az óceánok és tengerek rejtett kincseit, elképesztő látványosságok tárultak a hajósok elé. Ez egyfajta doppingként szolgált, és szolgál a mai napig. Sokan azt gondolják, hogy a hajózás úri sport, de nem így van! Az ember nap, mint nap tanul valami újat, felfedezi saját korlátait és mindezek mellett fejlődik, mivel a hajózás mindig rejteget titkokat, felfedezni való érdekességeket.

Egy-két dolgot azonban mindig tartsunk szem előtt, mikor hajózunk, mégpedig a természet erejét!

A tisztelet és elfogadás, mikor összehangba kerülünk az általunk irányíthatatlan erőkkel, boldoggá tesz és motivál az újabb és újabb kalandok megélésében!